Hogyan műküdik a GNSS (GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO) alapú nyomkövető rendszer?
A GPS jelentése: Global Positioning System. Ez volt az első - polgári feladatokra is használható - a Föld bármely pontján, a nap 24 órájában működő – amerikai tulajdonú, műholdas helymeghatározó rendszer. Jelenleg 24 Navstar műhold kering a Föld körül. Ezek mindegyike naponta kétszer kerüli meg a Földet. Egy földrajzi pontból egy időben 7 - 12 műhold látszik, melyek a GPS vevő eszközök számára továbbítanak információkat a pillanatnyi pozíció, irány illetve sebesség pontos meghatározásához. Annak érdekében, hogy az egyes GPS vevő készülékek hatékonyan és pontosan tudjanak működni, szükséges legalább 3 vagy annál több műhold rádiójelének egyidejű vétele.
Az amerikai GPS mellett ott van még az orosz helymeghatározó rendszer, a GLONASS és az európai Gelileo is. Az orosz rendszer 24, az európai pedig 18 földkörüli pályán keringő műholddal üzemel. A GLONASS 2,8-7,38 méteres pontossággal működik, a Galileo pedig ingyen kínál egy kisebb pontosságú rendszert, amit bárki elérhet, a fizetős ügyfelek pedig akár horizontálisan és vertikálisan egy méteren belüli pontosságot kaphatnak. A GLONASS katonai, míg a GALILEO polgári irányítás alatt működik.
Ha minden a tervek szerint alakul, akkor 2020-ban a kínai BeiDou-3 helymeghatározó rendszer 35 műholdjából 27 darab 22,000 méteres magasságban kering majd, további 5 geostacionárius pályán áll majd (olyan Föld körüli pálya az Egyenlítő síkjában, amelyek az objektumnak a Föld forgási periódusával megegyezik a keringési ideje), további 3 pedig 35,786 kilométeres pályán kering majd. Ezekkel pedig mintegy 2,5 méteres pontosságú helymeghatározás érhető el, szemben a GPS-szel, ami megközelítőleg 5 méteres pontosságot biztosít.
Tehát manapság 4 különböző helymeghatározó rendszer érhető el a Földön, ezen rendszereket egy gyűjtőfogalom a GNSS alatt szokták emlegetni, mely magában foglalja a GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO rendszereket.
GNSS-GSM alapú jármű nyomkövetés technikája